Već punih šest godina zajedno sa svojim timom razvijate nevladinu neprofitnu organizaciju – Muzičko opersko teatarsku organizaciju – MOTO. Šta Vas je pored karijere operskog umetnika navelo da se upustite u ove vode?
– Upravo dugogodišnje iskustvo na operskoj i koncertnoj sceni, saradnja sa različitim institucijama kulture, razgovori i razmena iskustava sa kolegama, kao i susret sa mladim umetnicima koji ulaze u profesionalni život i teško se snalaze jer se suočavaju sa teškim uslovima, su pokrenula ideju za osnivanjem MOTO-a. Kroz naš rad, pre osnivanja organizacije, smo shvatili da se uslovi na našoj kulturnoj sceni neće još dugo promeniti ukoliko budemo čekali na promene i da je neophodno da svako od nas da primer svojim ličnim angažmanom. Promene su moguće ukoliko radite na njima, mislim da je MOTO to i pokazao svojim dosadašnjim uspesima.
Smatrate li da su nezavisne organizacije i produkcije budućnost, ili su već sada bitan element pozorišnog tržišta kako kod nas tako i u svetu?
– Nezavisne organizacije su već sada bitan element kulturnog tržišta uopšte i mislim da će vremenom biti sve značajnije. Nezavisne organizacije imaju mogućnost da jačaju svoje kapacitete odvojeno od institucija. Imamo mogućnost da biramo saradnike, radimo na sopstvenu odgovornost bez uslovljavanja, jačamo svoje kapacitete unutar organizacije ali i u saradnji sa drugim organizacijama i pojedincima. Ovo poslednje je od posebnog značaja, jer na taj način nezavisne organizacije mogu uticati na razvoj inovativnih i kritičkih umetničkih praksi i razvoj kulturne politike.
MOTO je za ove godine ostvario brojne projekte kroz koje su prošli umetnici različitih profila. Možete li da izdvojite određene projekte koje smatrate najuspešnijim?
– MOTO pre svega čine ljudi, njihova energija i ideje, naš neumorni Autorski tim koji neprekidno radi i stvara dobre uslove za rad i realizaciju od nemogućeg do uspešnog. Za šest godina smo radili sa divnim umetnicima i saradnicima, upoznali sjajne nove ljude, otkrili skrivene talente i realizovali niz uspešnih projekata. Zbog kvaliteta našeg rada smo podržavani od najznačajnijih institucija u zemlji, a od prošle godine i od Evropske komisije. Kao najuspešnije projekte mogu navesti ujedno i one najodrživije, a to su svakako Letnja operska škola, usavršavanje mladih operskih umetnika, već pet godina i „Dar različitosti“, inkluzivni projekat sa mladima sa autizmom i razvojnim poremećajima, četiri godine zaredom.
Kako ocenjujete prisutnost operske i klasične muzike u medijima sa nacionalnom frekvencijom u našoj zemlji danas?
– Nažalost, trenutna situacija kod nas je jako loša. Umetnička muzika je još uvek u Srbiji pozicionirana kao elitistička zabava malog broja građana, dogmatizovana i nepristupačna široj javnosti, medijski nepokrivena, zanemarena, i neadekvatno predstavljena u školskim programima. Mladoj publici nije data mogućnost za stvaranje muzičkog ukusa, te se oni prirodno okreću popularnim sadržajima lako shvatljivim, banalnim, jednostavnim i često trećerazrednim.
Šta smatrate da je uzrok tome?
– Sigurno ima mnogo uzroka koji su uticali na ovakvo stanje. Od krize devedesetih – pada svih vrednosti, serviranja jeftinih sadržaja koji privlače mase i povećavaju gledanost pa samim tim i finansijsku dobit, nezainteresovanost novinara ili urednika da pokrenu drugačije sadržaje. Imamo dobrih primera na Radio Beogradu i još ponekom mediju, ali su na žalost retki i nedovoljno vidljivi. Malo je dostupnih kvalitetnih snimaka koji bi bili zanimljivi široj publici, a kao jedan od uzroka mogu navesti i nepostojanje adekvatnog menadžmenta i nedovoljnu zainteresovanost samih umetnika. Dužnost medija je da mladima ponudi kvalitetan program, a uglavnom se radi suprotno imajući u vidu sve loše proizvode koji im se serviraju. Na žalost, to je mnogo šira tema i nikako da sebi postavimo pitanje šta dajemo mladima i kakve generacije ostavljamo posle nas?
Portal za koji upravo govorite je samo jedan od projekata MOTO organizacije. Odakle ideja za njegovo pokretanje?
– Ideje za sve projekte koje MOTO radi dolaze iz prakse. Već dugo se, svi mi iz branše, borimo sa protokom potrebnih informacija. Mladim umetnicima je teško doći do informacija o audicijama, takmičenjima, masterklasovima, kako da se adekvatno predstave a da to nije self-marketing na društvenim mrežama koji vrlo često loše i pretenciozno izgleda, a potrebno je da imaju što više informacija da bi mogli da steknu i kriterijum odabira. Kolege pedagozi često imaju interesantne radionice, predavanja i škole, a problem je kako da dođu do korisnika. Ideja je da se povežemo sa koncertnim i operskim agencijama koje bi objavljivale svoje konkurse na našem portalu, a takođe bi imali pristup prezentaciji naših umetnika.
Koji su osnovni ciljevi i zadaci portala?
– Portal „Portoopera“ namenjen je svim mladim operskim i muzičkim stvaraocima, kao i onima koji žele da budu blagovremeno i tačno informisani o dešavanjima u operskom i muzičkom svetu. Voleli bismo da ovaj portal umrežava i spaja umetnike, njihove ideje i da kao edukativna platforma obrazuje, informiše i promoviše mlade talente. Naziv „Portoopera“ je simbol za luku muzike, opere, igre i kreativnosti. Želimo da se u budućnosti ovde uključe mladi umetnici iz svih oblasti umetnosti, kao i mladi muzikolozi, muzički, pozorišni i operski kritičari, kako bismo zajedno pokušali da doprinesemo boljitku naše operske scene i vratimo publiku u gledališta.
Da li možemo da očekujemo da će Portoopera biti nosilac ovog trenda u Srbiji?
– Nadam se da hoće. Međutim, to je svakako veliki izazov za naš tim koji će voditi ovaj portal. Od njihovog angažmana, posvećenosti i rada zavisi koliko će uspeti da razviju ovu platformu.
Koje će sve sfere umetnosti pokrivati ovaj portal?
– Umetničke oblasti koje učestvuju u nastajanju i realizaciji operskog dela, a to znači sve.
Šta je po Vašem mišljenju najveća vrednost ili inovativnost koju donosi Portopera?
– Portali koji se bave operom, striminzima, kritikama i slično svakako postoje, ali oni koji su namenjeni mladim umetnicima i njihovim potrebama, na ovaj način ne postoje. Mislim da je najveća vrednost ideja celog projekta „Opera: Past, Present, Perfect!“ u sklopu kojeg je ovaj portal započeo svoj rad, a to je povezivanje i obrazovanje mladih operskih profesionalaca s ciljem preispitivanja konteksta opere i njene pozicije u savremenom svetu. Imamo divne talentovane mlade ljude i smatramo da je naša obaveza da im pomognemo da operskoj umetnosti priđu na malo drugačiji način od onog što su naučili: da istražuju, obrazuju se, razvijaju kritičko mišljenje i unose novu energiju u opersku umetnost ne negirajući prošlost grade novu opersku budućnost!
Dodaj komentar